2022. május 22., vasárnap

Én vagyok a szőlőtő

" Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlőműves.  Minden szőlővesszőt, a mely én bennem gyümölcsöt nem terem, lemetsz; mindazt pedig, a mely gyümölcsöt terem, megtisztítja, hogy több gyümölcsöt teremjen.  Ti már tiszták vagytok ama beszéd által, a melyet szóltam néktek.  Maradjatok én bennem és én is ti bennetek. Miképen a szőlővessző nem teremhet gyümölcsöt magától, hanemha a szőlőtőkén marad; akképen ti sem, hanemha én bennem maradtok. Én vagyok a szőlőtő, ti a szőlővesszők: A ki én bennem marad, én pedig ő benne, az terem sok gyümölcsöt: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek. " János 15,1-5.

 

Kedves Gyerekek!

Újra az Úr Jézus önmagáról elmondott mondataival foglalkoznánk. A mai alkalommal arról lenne szó, hogy az Úr Jézus a szőlőtő, aki hisznek benne azok a szőlővesszők.

 A szőlő a Biblia egyik legismertebb növénye. Nagyon sokszor beszél az Ige példázatokban, és ennek ez a növény gyakran a főszereplője. Mikor hangzottak el ezek a szavak? Az Úr Jézus a halála előtti napon mondhatta el ezt, és a tanítványainak szólt az üzenet. Egy bensőséges, személyes kapcsolatról szólt Jézus Krisztus. A tanítványok ismerték a növény jellemzőt, hiszen akkor sokan foglalkoztak mezőgazdasággal. Ismerték azt, hogy a szőlővesszők a szőlőtőből sarjadnak ki, és anélkül nem életképesek.

Az Ószövetségben is beszél a Biblia a szőlőről: Ézsaiás könyvében Izrael a szőlő, aki Isten gondozott, nevelt, de az mégsem termett jó gyümölcsöt: Mit kellett volna még tennem szőlőmmel; mit meg nem tettem vele? Miért vártam, hogy jó szőlőt terem, holott vadat termett?!” (Ézsaiás 5:4). Isten azt szerette volna, hogy Izraelen keresztül a többi népnek bemutathassa a szeretetét, kegyelmét. Ezért mindent megtett, hiszen gondozta, ápolta a „szőlőjét”.  A nép viszont nem termett gyümölcsöt, így mint vad szőlő, haszontalanná lett, nem töltötte be a feladatát.

Az Úr Jézus üzenete itt is hasonló a tanítványok felé. Hogy tudtok gyümölcsöt teremni? Hogy lehet még több gyümölcsötök? Hogyan lehet Isten és az embertársaink felé hasznos az életünk? Az Ige megadja ennek az alapját is.
A 19. század végén Magyarországra került Észak-Amerikából egy kártevő rovar (a filoxéra), amely a szőlő gyökerét károsította. Nagyon sok szőlővidékünk elpusztult. Egyetlen módszerrel tudták a terjedését megakadályozni: olyan fajtáknak a tőkéjét hozták be, amelyek ellenállóak voltak a kártevővel szemben. Ezekre oltották rá a régi fajták vesszőit. Ugyanezt csinálta az emberrel a sátán:
az embernek a tőkéje, forrása lett rossz, és nem tudott jó gyümölcsöt ebből teremni. Ki kellett cserélni a szőlőtőkét azért, hogy újra ellenálló, életképes legyen a növény. Ez a szőlőtőke lett Jézus Krisztus, és csak általa tudunk teremni!

Innentől viszont az Ige felhívja a figyelmünket arra: Maradjatok én bennem: mondja az Úr. Mint ahogy a szőlővessző sem tud élni, növekedni a szőlőtő nélkül, így mi sem tehetünk semmit Isten és a Fiú nélkül. A szőlővessző a tőkétől kapja a vizet és a tápanyagot, ha megszakad a kapcsolat, akkor elpusztul. Az ember Isten nélkül nem tehet semmit: mert nálam nélkül semmit sem cselekedhettek.”  Jó, ha tudjátok, hogy minden tőle van: az életetek, a szüleitek, testvéreitek, és Ti sem tehetnétek semmit, ha az Úr nem adna hozzá erőt, életet.

De hogy teremhet több gyümölcsöt a szőlő? „Mindazt pedig, a mely gyümölcsöt terem, megtisztítja, hogy több gyümölcsöt teremjen.” Biztos láttatok  már olyan növényt, amelyen sok levél, ág van, de kevés gyümölcs. Ha a gazda megmetszi, sokszor alig hagy rajta ágakat, mivel tudja, hogy így sok termés lesz rajta. Ugyanígy van Isten is velünk: le szeretné metszeni rólunk mindazt, ami nem méltó hozzá. Az Úr célja nyílvánvaló: szeretné, ha benne hinnénk, a szőlőtőkéből (Jézus Krisztusból) táplálkoznánk, és jó gyümölcsöt teremnénk. Ezek a Szent Szellem gyümölcsei: szeretet, öröm, békesség, béketűrés, szívesség, jóság, hűség, szelídség, mértékletesség. (Galata 5:22)

Kedves Gyerekek!Az Úr azt szeretné, ha Jézus Krisztus lenne az életünk Ura, Ő táplálhatna minket az Igéjével, mint, ahogy a szőlőtőke is táplálja a szőlővesszőket. Csak így lehet hasznos, gyümölcstermő életünk. Ő gondoskodni szeretne rólunk, és nem odaillő dolgoktól, tulajdonságoktól megtisztítani. Szóljon még egyszer az Úr Jézus szava hozzánk: Én vagyok az igazi szőlőtő, és az én Atyám a szőlőműves.”

Ebben áldjon meg Titeket az Úr!

Ámen

 

Debrecen, 2022. május 22.

Uherkovich Zoltán